Top

Dřezové baterie představují jedno z nejpoužívanějších zařízení v každé kuchyni. Před zakoupením baterie bychom se měli zamyslet, co všechno od baterie očekáváme. Kromě ceny, technických parametrů nebo designu je totiž rozhodujícím faktorem i její funkce a životnost.

Dřezové baterie a způsoby upevnění

Dřezové baterie můžeme podle jejich způsobu umístění na pracovní ploše rozlišit na:

  • stojánkové,
  • nástěnné,
  • pod okno.

Stojánkové baterie patří k nejčastějším a lze je použít jak pro zapuštěné, tak i pro klasické dřezy. Při mytí větších kusů nádobí je lepší volbou klasická nástěnná baterie. Ty jsou standardně dodávány ve dvou roztečích, 100 a 150 mm. Do kuchyní, jež mají dřez pod oknem, se vyplatí použití dřezových baterií pod okno. Ty lze snadno sklopit nebo úplně vytáhnout a odložit stranou.

Dřezové baterie a jejich ovládání

Dřezové baterie lze ovládat pákou, kohoutky nebo pomocí bezdotykového senzoru. Pákové ovládání umožňuje snadné, plynulé a přesné nastavené teploty pouhým otočením páky do strany. Zvednutím páky do výšky je regulován průtok vody. Klasické ovládání kohoutky je na ústupu, neboť nastavování pomocí dvou kohoutků, zvlášť pro studenou a teplou vodu, může být zdlouhavé a nepřesné. Kohoutkové baterie jsou v současnosti spíše otázkou designu.  Poslední variantou je bezdotykové ovládání. Toto řešení je vysoce hygienické, neboť pro spuštění vody není potřeba se baterie dotýkat. Stačí se pouze přiblížit k senzoru, který vodu spustí a po určitém časovém intervalu ji opět vypne. Za nevýhodou těchto baterií lze považovat vysokou pořizovací cenu, která v případě kvalitních výrobků neklesne pod deset tisíc.

Dřezové baterie se sprchou

Dřezové baterie mohou mít sprchovou koncovku pevně spojenou s tělem baterie nebo může být výsuvná.  Sprchová koncovka se hodí jak na mytí plechů, tak i k omývání ovoce a zeleniny. Teleskopická koncovka je praktickým pomocníkem při každém mytí nádobí. Praktické prodloužení využijeme také při napouštění vody do hrnců nebo do kyblíku na zemi. Častým vylepšením je také možnost měnit sprchový proud na klasický.

Dřezové baterie a nadstandardní úpravy

Dřezové baterie v nadstandardní úpravě přinášejí vyšší pracovní komfort. Častou úpravou jsou filtrační baterie vybavené UV filtrem menších rozměrů, jež likviduje škodlivé mikroorganismy ve vodě. Doplňuje jej filtr částic, který vodu zbavuje nežádoucích nečistot. Tuto baterii využíváme v prostředí, kde je voda čerpána z vlastních zdrojů a neprochází desinfekcí.

Dřezové baterie a druh kartuše

Dřezové baterie mají také kartuše z různě kvalitních druhů materiálů. Kvalita kartuše tak významně ovlivňuje konečnou cenu i životnost baterie. Levnější dřezové baterie mají kartuše z plastu, které po čase přestanou odolávat tlaku vody a vodnímu kameni. Tyto baterie začínají prosakovat a kapat dříve, což určitě nebude svědčit domácímu rozpočtu. Je dobré zvážit koupi kvalitnější dřezové baterie s keramickou vložkou, jejíž živnost je několikanásobně vyšší.

Dřezové baterie a jejich design

Dřezové baterie lze stejně jako jiné vybavení a doplňky přizpůsobit nejen podle požadovaných parametrů a funkcí, ale i podle vzhledu. V sortimentu dobrých prodejců se tak můžeme potkat s bateriemi nejen klasického, průměrného, vzhledu, ale i s extravagantními modely. Vždy je vhodné volit tvar baterie, tak aby ladil k ostatním tvarům v místnosti. Například ke dřezu kulatého tvaru budeme vybírat oblou baterii.

Dřezové baterie a materiál

Dřezové baterie je vhodné vybírat i na základě materiálu, ze kterého mohou být zhotoveny. Podle použitého materiálu rozlišujeme baterie:

  • z mosazi,
  • z nerezu,
  • z granitu,
  • keramické,
  • z bronzu, niklu a dalších kovů.

Kromě designu, materiál ovlivňuje životnost, odolnost a praktičnost zařízení a v neposlední řadě i jeho cenu. Povrchová úprava může být lesklá nebo matná. Lesklé varianty bývají obvykle levnější, avšak komu vadí stopy po zaschlých kapkách, spíše zvolí matnou variantu. Kromě nejčastější stříbrné barvy, je možné pořídit i jiné barevné varianty jako je mosazná zlatá, bílá nebo černá.

Adéla Kopečková