Top

Na českém trhu najdeme široký sortiment kuchyňských dřezů. V nabídce najdeme pestrou škálu výrobků z nerezových materialů, keramiky i granitu. Právě granitový dřez patří k nejelegantnějším a vyznačují se především vysokou kvalitou a praktičností. Nejčastěji se setkáme s jednodřezy, které mohou být doplněny o odkapávač nebo vaničku. Sortiment granitových dvojdřezů se skládá z různých rozměrů a barevných provedení. K nejoblíbenějším patří bílé, černé a pískové odstíny. Granitové dřezy mohou mít čtvercový, obdélníkový nebo kulatý tvar.

Dvojdřezy

Kromě jednodřezů se setkáme také s dvojdřezy. I zde je možnost výběru výrobku doplněného vaničkou nebo odkapem. Tyto výrobky obsahují hlavní větší a postranní menší dřez, který může sloužit jako místo pro odložení již umytých potravin.

Jak si vybrat kuchyňský dřez?

Kuchyňský dřez je základním vybavením každé kuchyně. Tomu odpovídá také nabídka tohoto typu kuchyňského příslušenství. Dřez už dávno ztratil svou původní funkci, kterou bylo mytí nádobí. Tu nám ve většině domácností dnes plní myčka. Nad dřezem však stále čistíme a krájíme potraviny, sléváme do něj vodu a slouží nám také k odkládání použitého nádobí. Na trhu se setkáme jak s jednodřezy, tak dvojdřezy. Také jejich velikost se různí. Při výběru vhodného typu kuchyňského dřezu proto vycházejme hlavně z našich potřeb. Jednodřezy se dodávají v čtvercovém, kulatém nebo obdélníkovém tvaru. V některých případech je jejich součástí zadní plocha na instalaci vodovodní baterie, dávkovače saponátu či tlačítka pneuspínače drtiče odpadu. Pro své malé rozměry jsou jednodřezy ideálním řešením do menších kuchyní, které se dodávají rovněž v provedení s vaničkou. Ta nám slouží k oplachování a odkládání potravin. Součástí dřezů bývá také odkap. Tento prostor využijí hlavně ti z nás, kteří nemají myčku nádobí. Odkap snese mnohem více než kuchyňská deska. Některé typy dřezů jej také mají v kombinaci s vaničkou.

Při výběru vhodného kuchyňského dřezu je důležitá jeho hloubka. Ta by měla být v rozmezí od 18cm do 20 cm. Dřezy se vyrábějí s různých materiálů. K cenově nejdostupnějším patří výrobky z nerezu, které se vyznačují vysokou odolností proti korozi a saponátům.

Další skupinu tohoto kuchyňského vybavení tvoří smaltované dřezy. Pro ně je charakteristická vysoká mechanická a chemická odolnost.

Adéla Kopečková