Top

V dnešní době stále roste počet lidí, kteří přestávají zvládat svou finanční situaci. Výkup aut jsou pak pro ně jednou z mála možností, jak z dluhové spirály ven. Faktem totiž zůstává, že v momentě, kdy vaše dluhy přerostou únosnou mez, je sehnat požadovaný finanční obnos čím dál obtížnější. A i když neustále od nejrůznějších finančních poradců slýcháme, že vytloukat klín klínem se rozhodně nevyplatí, někdy není jiná možnost.

Autozastavárny jsou mnohdy jednou z mála možností, jak dostat peníze okamžitě

Jedním z důvodů, proč jsou autozastavárny a zastavárny obecně stále oblíbenější, je především rychlost, s jakou dostanete domluvený finanční obnos – často je to rychleji, než dobijete autobaterii. Mnoho podniků funguje i o víkendu, někteří provozovatelé mají provozní dobu dokonce nepřetržitou, i když už tu byly pokusy o to, jak ji omezit – viz TENHLE článek. Každý, kdo někdy pocítil finanční tíseň, dá za pravdu tvrzení, že čas hraje v mnoha případech velmi důležitou roli.

Nebylo by však objektivní autozastavárny pouze chválit. Ať už zastavujeme cokoliv, měli bychom mít na paměti, že se stále jedná o jakousi formu půjčky. A protislužby. Zdá se to jednoduché – dám do zástavy auto, dostanu peníze a až na to budu mít, vykoupím si ho zpět. To je mnohdy mylná představa nejednoho zákazníka. Tak jako všechno, má i proces zástavy vašeho auta svá pravidla. Ta se navíc liší v závislosti na tom, kde auto zastavíte a jaký způsob zástavy zvolíte.

Kdy zvolit tuto formu finanční pomoci?

Obecně tedy platí, že bychom si zástavu automobilu měli rozmyslet stejně důkladně, jako když si bereme kteroukoliv jinou půjčku. Neschopnost splácet vás v tomto případě sice nedožene do registru dlužníků, ale přijít o své auto chce v dnešní uspěchané a mnohdy přetechnizované době málokdo.

Z praxe je známo hned několik případů, kdy lidé zastavují majetek s jasnou vidinou financí a nepočítají s tím, že by věci dostali zpět. To ale asi nebude váš případ. Jednou větou řečeno, oslovujte autozastavárny s rozvahou a uvědomte si, co se stane, když nebudete moci auto v dohodnuté lhůtě vykoupit zpět.

Na co si dát pozor?

Princip autozastavárny je v tomto článku neustále srovnáván s půjčkami. A oprávněně. Mnozí srovnávají služby autozastaváren s nebankovními půjčkami – ať už pro jejich flexibilitu nebo mnohdy vysoké úroky. Právě úročení je jedna z věcí, na kterou byste si měli dát pozor. I v tomto případě totiž platí, že první nabídka zdaleka nemusí být tou nejvýhodnější.

Vyplatí se proto zmapovat si trh, abyste si po nějaké době netrhali vlasy hrůzou, jakouže nevýhodnou smlouvu jste to podepsali. Dopředu také popřemýšlejte o tom, jakou formu zástavy zvolíte.

Zastavit, ale přesto dál jezdit? Jde to!

U většiny autozastaváren máte hned dvě možnosti: Auto můžete dát do zástavy a necháte ho stát na parkovišti zastavárny. Pokud si však svůj život bez auta nedovedete představit, máte rovněž možnost auto zastavit, ale dál s ním jezdit. Platí tedy, že zástava auta vás nemusí vůbec omezovat, a to až do doby, než auto budete muset vykoupit zpět.

Podmínky se v tomhle ohledu ale často liší, a tak je opravdu třeba klást důraz na to, kde a za jakých podmínek zástavu sepisujete. Ať už finance potřebujete sebevíc rychleji, vyhraďte si dostatek času na to, abyste zmapovali aktuální situaci. Jak bylo zmíněno, jsou služby autozastaváren stále oblíbenější, a konkurence roste. O to, že nebude z čeho vybírat, se tak bát nemusíte. Počítejte ale s důkladným prověřením, zákon totiž říká, že pokud by zastavárna přijala kradenou věc a tu následně někdo koupil, koleduje si o problémy a bude ji muset vrátit – víc info TADY.

Adéla Kopečková