Top

Ovládáte-li alespoň trochu angličtinu, určitě už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč jsou modely aut všude na západě k dostání pod matoucím názvem matchbox. Prozradíme vám, jakou roli hrály krabičky od sirek při vzniku prvních sběratelských unikátů, i jak se na tomto specifickém hobby odvětví podepsala česká stopa.

Modely aut k nám dorazily z Británie

Byl jednou jeden obyčejný tatínek, který chtěl udělat radost svému malému synkovi… Myslíte si, že takhle nějak to všechno začalo? Máte vlastně pravdu, jen s tím rozdílem, že oním tatínkem byl anglický vědec a inženýr John William „Jack“ Odell a tím chlapečkem jeho dcerka Anne. Ta si ráda hrála s pavouky (strkala je do krabiček od sirek a nosila do školy), a na krajkové šatičky ji taky příliš neužilo.

Takže když jí jednou otec vyrobil do její krabičky miniaturní model parního válce (pravděpodobně ve snaze zabránit zmíněným kázeňským prohřeškům), slavil velký úspěch.

Milion kočárů za první rok

A nejenom u své dcerky. Děti i jejich rodiče si půvab miniaturních modelů aut odlévaných kovu skutečně zamilovali. Vznikla tak společnost Lesney Products, již Odell se svými společníky založil a britský trh zažil doslova invazi miniaturizovaných dopravních prostředků.

A již v prvním roce trhal rekordy – zákazníci si rozebrali více než jeden milion modelů kočáru Alžběty II., který ji vezl na korunovaci.

A tento fenomenální úspěch byl jen začátkem.

Oblíbené matchboxy a české Sušice

V rámci naší exkurze do historie také zmiňme, že onou krabičkou od sirek byly populární Safety match od značky Solo z podšumavských Sušic. A od jejich pojmenování byl už ke vzniku slavného názvu jen malinký krůček.

První modely lákaly nápadem, nikoli provedením

Setkáte-li se někde na výstavě s úplně nejstaršími britskými automodely, budete pravděpodobně překvapeni jejich strohostí:

  • chyběly jim okenní výplně
  • neměly vypracované interiéry
  • neoplývaly množstvím detailů

Zato však lákaly na svou odolnost a cenovou přístupnost. Jen pro srovnání, u nás se „angličáky“ v době prvního uvedení na trh prodávaly okolo 5 Kčs.

Víte, proč byly matchboxy tak populární?

Svým tvarem a barevným provedením navíc věrně připomínaly své reálné předlohy. Právě proto přinesl první model auta do rodiny obvykle tatínek. Šlo většinou o miniaturu rodinného vozu, určenou pro něj nebo k potěše synka. Časem přibyly různě barevné varianty, a nakonec se celá sbírka začala utěšeně rozrůstat ve všech směrech.

České výrobky byly na západě oblíbené

K nám se matchboxy dostaly s přibližně desetiletým zpožděním. Původní název byl z ideologických důvodů nepřijatelný, proto se pro ně rychle vžilo označení „angličáky.“ Zákazníkům však brzy přestala nabídka výlučně zahraničních modelů stačit, takže se miniaturní Škodovky, Tatry, Liazky, Moskviče či Lady začaly vyrábět i v českých a slovenských továrnách.

A paradoxně měly úspěch i na západě, a to právě pro svou exotičnost.

Otevření hranic ceněným kouskům ubralo na hodnotě

Když se poměry v Evropě uvolnily, byl trh doslova zaplaven dosud nedostupnými modely. Ceny začaly rychle padat dolů a to, co kdysi váš tatínek nebo dědeček pracně sehnal jako drahou podpultovku, může mít dnes cenu jen pár stokorun. Mezi nejžádanější modely tak patří ty z limitovaných sérií a z úplných počátků výroby.

Jak je to s cenovou dostupností?

I dnes patří sbírání autíček k oblíbeným koníčkům všech generací. A co všechno si můžete dopřát?

  • Nejlevnější minimodely seženete už okolo stokoruny. Hodí se pro začínající sběratele nebo pro děti. Významnější sbírkovou hodnotu nemají.
  • Střední kategorie se pohybuje v řádech stokorun až tisícovek. Zde už najdete modely se zajímavým sběratelským přesahem, a to včetně limitovaných edicí.
  • Nejvyšší kategorie vám nabídce detailně propracované automodely i za statisíce. Za cenu jednoho takového byste si leckdy mohli pořídit i zcela nový rodinný vůz.
  • Samostatnou kategorií jsou pak chybové série, jejichž cena na specializovaných trzích dokáže vyšplhat až do absurdních výšin.

Firem vyrábějících automodely je na dnešním trhu velmi mnoho. Je proto těžké sledovat všechny novinky, limitované edice a časově omezené nabídky. Naštěstí to za vás rády udělají renomované sběratelské časopisy nebo kvalitní e-shopy. Pokud si mezi nimi najdete svého oblíbence, už nikdy vám nic důležitého ze světa automodelů neunikne!

Adéla Kopečková