Top

Pro optimální péči o vlasy existuje na trhu široká škála produktů. Mnoho z těch, které jsou průmyslově vyráběné , však obsahuje složky, které nejsou zrovna „zdravé“. Tyto přísady mají tendenci poškozovat vlasy v průběhu času více, než jim prospívají. Jedná se zejména o syntetické polymery (ve formě silikonů) a také alkoholy a sulfáty, které mohou vlasy nezdravě vysušovat. Existuje ovšem i šetrnější alternativa. Tu představují přírodní suroviny a různé domácí prostředky. 

Čím doplnit mytí hlavy

Dopřát vlasům něco navíc, nad šampon a obyčejné mytí, se obvykle realizuje formou masky nebo zábalu.Vlasová nebo pleťová maska jsou spojeny s představou něčeho svátečního a příjemného, kdy si žena užívá tzv. chvilku pro sebe. Vlasy si zaslouží v tomto rituálu mít své výsadní postavení. Je to něco, co zvýrazňuje ženskost, i když – kacířsky řečeno – nemají nic společného s reprodukčními schopnostmi ani nemohou působit smyslně či vyzývavě. Přesto ozdoba hlavy je něco, na co jsou ženy právem pyšné. Jaké přírodní masky na vlasy mohou učinit vlasový porost ještě krásnější? 

Vlasy vnímají zimu, slunce i smog

Podle dochovaných materiálů byla péče o vlasy již mezi 6. a 15. stoletím velkým úkolem a není důvod se domnívat, že ve starověku tomu bylo jinak. Jeden z dochovaných středověkých tipů na nádherné vlasy zní takto: Převařte vodu, přidejte louh vyrobený smíchaný s vonnými bylinkami  a směs vetřete do vlasů po celé jejich délce. Speciální péče byla na místě, vždyť tehdy byly vlasy vystaveny nízkým teplotám a UV záření více než dnes. V současnosti se ovšem negativní vlivy prostředí rozšiřují. Vlasům škodí výfukové plyny, stylingové produkty a barviva. Výsledek všichni známe:  suché konečky, roztřepené konečky a matné vlasy. Potom je potřebná extra dávka péče – v podobě vlasové masky. Vlasové kúry pronikají hluboko do kořínků a tím minimalizují poškození vlasu nebo mu v první řadě zabraňují.

Nakrmte je něčím dobrým  – třeba přírodní maskou

Co konkrétně vlasům prospívá, o tom byly popsány již stohy papíru a odpovídající počet internetových stránek. Přitom lze vše říci jednoduše několika málo slovy: vlasy podobně jako celý lidský organismus potřebují zdravou a přiměřenou výživu. zahrnující všechny potřebné makroživiny i mikroživiny. Primárně se do jejich kvality promítá to, co konzumujeme, ale není na škodu sekundární podpora – nechat tytéž zdravé živiny působit na vlas přímo v masce nebo zábalu. Proto si ženy odjakživa pomáhají oplachem z octa, zeleného čaje, lipového květu nebo piva. A nejen to. Také připravují na své vlasy zábalové směsi z vepřového sádla, kvasnic, tvarohu, medu, oleje či vaječných žloutků. Výčet, který zdaleka není úplný, je možné ještě doplnit kravský trus, který je oblíbeným zkrášlovacím prostředkem žen některých afrických kmenů. Můžeme si pomyslet něco o jiné kultuře, ale živiny obsažené v exkrementech mají na vlasy skutečně blahodárný vliv. Zápach a vzhled jsou jiná věc. 

Příroda v exkluzivním rouše

Protože žijeme, kde žijeme, zůstaneme raději u přírodních rostlinných nebo živočišných výtažků bohatých na vitamíny, minerály, proteiny a antioxidanty. Kdo chce, může si podle snadno vyhledatelných receptů připravit něco doma, výhodou je, že zbytek nepoužité hmoty může hned zkonzumovat.  Druhou možností je se obrátit na firmy specializující se na prodej přírodní kosmetiky. Tyto produkty kvůli doplňkovým přísadám nejsou sice jedlé, ale běžné domácí a netypické zahraniční suroviny smíchané v tom správném poměru udělají z regeneračního procesu nevšední zážitek. 

Vyráběli jste někdy přírodní vlasovou masku? Jaké suroviny jste zvolili? Byli jste spokojeni s výsledkem?

Adéla Kopečková