Top

Jak zhubnout 20 kg a cítit se zase fit? Máme pro vás spolehlivé řešení!

Jestliže právě přemýšlíte nad tím, jak zhubnout 20 kg, máte nepochybně problém. A to poměrně velký. Pokud vás totiž trápí takováto nadváha, jste zřejmě v dosti nekomfortní situaci. Mít pár kilo navíc, na tom celkem nesejde. Lidské zdraví to zpravidla nijak neohrožuje. A existuje i řada jedinců, kteří tak dokonce vypadají lépe, než kdyby byli hubení. Váš případ to ale bezpochyby není. Dvě desítky kilogramů už představují pro organismus značné riziko. Z dlouhodobějšího hlediska určitě. To zaprvé. A otázka vizáže? Asi budete souhlasit, že takováto nadváha nikomu na kráse nepřidá.

Co ale s tím? Jak dostat hmotnost do „normálu“ a cítit se zase fit? Spolehlivé řešení, které přináší dlouhodobý efekt naštěstí existuje. A my vám ho hned ukážeme!

Opravdu přemýšlíte, jak zhubnout 20 Kg?

Pokud se skutečně zabýváte otázkou, jak se zbavit cca 20 kil své tělesné hmotnosti, je dobré si uvědomit, že před sebou nemáte právě jednoduchý úkol. Jeho řešení bude totiž vyžadovat jak pevnou vůli, tak jistou dávku trpělivosti a někdy to tedy může být i docela nápor na psychiku. Drastické diety, díky kterým lidé v krátkém čase mohou i velmi citelně zhubnout, totiž nejsou právě ideální. Smysl dává jedině takové řešení, které vám umožní zbavovat se nadbytečných kilogramů systematicky, a tedy i poněkud volnějším tempem. Pouze taková cesta vás dovede k cíli. Žádné hladovění!

A proč se všem „rychlým“ dietám raději vyhnout? Protože vám určitě nejde pouze o to, aby byl pokles hmotnosti výrazný. Jistě chcete, aby byl také trvalý. A drastické diety zpravidla dlouhodobý efekt nepřinášejí!

Kalorický deficit a speciální kalkulačka

Rádi byste zhubli? Chcete vypadat lépe a zároveň hodláte omezit zdravotní rizika spojená s obezitou? Rozumné rozhodnutí! Abyste však měli šanci na úspěch, musíte se dostat do tzv. kalorického deficitu. Že je vám tento pojem neznámý? Nevadí. Hned budete mít jasno. Zjednodušeně řečeno jde o to, že musíte zkonzumovat méně kalorií, než jich vaše tělo spálí. A jak na to? 

Na internetu si najděte tzv. kalorickou kalkulačku, s jejíž pomocí se doberete svého „doporučeného denního kalorického příjmu“. To je zhruba takové množství stravy, které by vám mělo zajistit udržení vaší aktuální hmotnosti. A co dál? Od vypočtené cifry odečtěte přibližně 500 kcal, což je odborníky nejčastěji doporučovaná hodnota. Tím se dostanete do zmíněného deficitu, což vám umožní hezky plynule ztrácet na váze.

Jídelníček, díky kterému se hubne?

Znáte svůj doporučený denní kalorický příjem a také hodnotu optimálního kalorického deficitu? Teď musíte s těmito čísly pracovat při sestavování svého jídelníčku. Pokud možno pečlivě! A když říkáme pečlivě, myslíme tím nejen na množství kalorií, ale také na fakt, že vaše strava musí být pestrá a perfektně vyvážená! Tělo nesmí během procesu hubnutí nijak strádat. Je zkrátka nutné zásobovat ho vším, co je pro bezproblémové, a tedy i zdravé fungování lidského organismu důležité. Proto při přípravě jídelníčku nevynechávejte nic. Pouze některé živiny omezte, zatímco jiných si klidně dopřávejte relativně velké množství, a to zhruba podle těchto pravidel:

  • Kvalitním bílkovinám (libové maso, ryby, luštěniny, vejce atd.) se rozhodně vyhýbat nemusíte
  • Zeleninu konzumujte „co hrdlo ráčí“
  • Uberte tuky
  • Cukry omezte na minimum!
  • Nezapomínejte na přísun minerálů a také vitamínů (hodně zeleniny a o něco méně ovoce)

Pohyb a zase pohyb!

Problémy s nadváhou sužují více než třetinu tuzemské populace. A obzvláště alarmující je nárůst obezity u českých dětí. Rádi byste patřili k té části naší společnosti, která je na tom se svojí váhou lépe? Chcete být zdravější a dobře vypadat? Pestrý jídelníček sestavený díky zmiňovaným „kalorickým“ výpočtům je samozřejmě velmi důležitý. Bez něj to jednoduše nepůjde. Pokud však hodláte hubnutí zefektivnit a svému zdraví co nejvíce prospět, neobejdete se ani bez pravidelného pohybu! Najděte si alespoň jednu nebo dvě fyzické aktivity, které vám vyhovují a zařaďte je do svého harmonogramu. Zkrátka cvičte, choďte, běhejte nebo hrajte tenis či squash. Chce to prostě pohyb a zase pohyb!

Kolik lze spálit kalorií pohybem (při váze cca 90 kg)?

Fyzická aktivita Spálených kcal/hod Fyzická aktivita Spálených kcal/hod
Běh 700 – 800 Tenis 600 – 700
Chůze 350 – 450 Squash 1 100 – 1 300
Plavání 500 – 700 Rotoped 250 – 350

Pijte (nejen) vodu!

Na pitný režim by člověk neměl zapomínat za žádných okolností. Při hubnutí je však pravidelný a dostatečný přísun tekutin obzvláště důležitý. Voda ve vašem těle zajistí optimální distribuci živin a přispěje také k tolik potřebnému vylučování nežádoucích látek. Jde totiž nejen o korekci nadváhy, ale také o zdraví. A jaké je množství vody, které byste měli denně vypít? Je to sice do jisté míry individuální, ale někteří odborníci jako rozumnou „dávku“ doporučují přibližně 4 dcl na 10 kg hmotnosti. A pochopitelně nemusí jít pouze o vodu. Neslazený čaj nebo kvalitní zeleninová šťáva vám jistě také neuškodí. Na alkoholické nápoje, slazené limonády nebo ovocné džusy si ale raději nechte zajít chuť!

Jak jste dospěli k tomu, že se potřebujete zbavit právě 20 kilogramů? Spočítali jste si svůj BMI nebo vás to jen tak napadlo?

Adéla Kopečková