Top

Na konci 90. let překonala cena třípokojového bytu v Praze jeden milion korun. Dnes bychom byt v této ceně v nabídce pražských realitních kanceláří hledali marně. Od přelomu tisíciletí zdražily pražské byty až trojnásobně. A od roku 2014 jejich ceny rostou nepřetržitě.

Byty v Praze kupuje celý svět, nejenom Češi

Nezbývá než přijmout fakt, že se Praha stala atraktivní globální destinací podobně jako Paříž nebo Londýn. Láká talenty a odborníky doslova ze všech kontinentů a bydlení si zde pořizují i dobře placení zaměstnanci nadnárodních firem.

Konzervativní, ale bezpečná investice

Zahraniční investoři považují Prahu za bezpečné území s rozvinutou infrastrukturou a stabilním prostředím. Byt zde zakoupený tak představuje dobře zhodnocený kapitál. Novostavby poptávají i podnikatelé z Ruska, asijských zemí nebo Arabského poloostrova. I ten, kdo si nový byt koupí nikoliv jako investici, ale k uspokojení potřeby vlastního bydlení, profituje z výhod, které hlavní město přináší ― množství pracovních příležitostí, kvalitní školství a zdravotnictví a bohatý kulturní život.

Ceny táhnou vzhůru dlouhá stavební řízení i obavy mladých z budoucnosti

Průměrná doba potřebná k získání souhlasu s výstavbou bytového komplexu se pohybuje kolem 7 let. Další čas zabere samotná realizace. Cena nového bydlení v Praze tak v loňském roce přesáhla 90 000 korun za metr čtvereční. V centru dokonce 200 000 korun. Tato zpráva uvádí, že vlastnické bydlení v loňském roce zdražilo o pětinu. Přesto je poptávka po pražských bytech stále enormní.

Nájem jako dočasné řešení

Na rozdíl od Německa nebo Rakouska, kde nájemní byty vlastní města a větší soukromé společnosti, jsou v Praze byty k pronájmu nabízeny zpravidla individuálními majiteli. Sehnat kvalitní byt za rozumnou cenu je nadlidský úkon i pro dobře vydělávající pár, natož pro jednotlivce nebo rodiče s dětmi. Vzhledem k tomu, že se výše splátek hypotéky významně neliší od výše měsíčního nájemného, všechny skupiny obyvatel se snaží dosáhnout na vlastnické bydlení i za cenu hypotéky na doraz svých možností.

Nejlepší spoření na penzi

Prognózy politiků ohledně budoucích důchodů dnešních třicátníků nejsou vůbec optimistické. Snaha mladých lidí zajistit se vlastním bydlením se jeví jako rozumná a strategická. Uvažují tak i ti, kteří již jednu hypotéku splatili, případně byt zdědili, a volné prostředky se proto rozhodnou investovat do dalšího bytu pro děti nebo na pronájem. To vše dohromady zvyšuje poptávku zejména po nových bytech. Tento článek z ekonomického zpravodajství se zabývá problematikou nedostatku nových bytů v metropoli a růstem jejich cen.

Roste počet jednočlenných domácností

V Praze přibývá takzvaných single domácností i bezdětných párů. Jejich počet se v hlavním městě odhaduje na téměř 60 %. Vyšší zájem o byty způsobuje i vyšší rozvodovost; počet samostatně bydlících je v Praze nejvyšší z celé republiky. Díky prodlužující se délce života také bydlíme déle.

Dojíždění se přestává vyplácet

Množství lidí, kteří v Praze pracují či studují, ale vlastní bydlení si nemohou (nebo nechtějí) pořizovat, stále roste. Státní zaměstnanci, pracovníci ve službách, v kultuře nebo ve vědě byli v minulosti čím dál častěji nuceni hledat vlastnické nebo nájemní bydlení v rámci celého Středočeského kraje. Náklady na dojíždění však nejsou nezanedbatelné, každodenní cestování po přeplněných silnicích je jen málo komfortní a ceny bytů ve Středočeském kraji rostou. Trendem posledních dvou let je proto stěhování obyvatel z domů a bytů na okraji Prahy do širšího centra i za cenu kompromisů v podobě sdíleného bydlení v případě nájmu nebo koupě vlastního bytu menší velikosti.

Adéla Kopečková