Top

V dnešní době již virtuální sídlo nesymbolizuje něco zvláštního. K této variantě se totiž uchyluje čím dál více podnikatelů, kteří by rádi ušetřili za pronájem fyzické kanceláře, jež ke svoji práci nepotřebují. Pokud se do této kategorie řadíte i vy a rádi byste tak své peněžence ulevili od měsíčních vysokých nákladů za pronájem, rozhodně tuto možnost zvažte. Za takové virtuální sídlo totiž zpravidla zaplatíte jen pár set korun měsíčně.

Jak to vlastně funguje

Princip virtuálního sídla je poměrně jednoduchý. Jako se můžete přesvědčit ZDE, zákon každému podnikateli ukládá povinnost svým sídlem disponovat. Toto sídlo tak symbolizuje nepostradatelnou část podnikání, která se zapisuje do obchodního rejstříku. V případě, že podnikatel nechce zbytečně pronajímat fyzickou kancelář jen za účelem vzniku sídla, přichází na řadu právě sídlo virtuální.

To funguje na jednoduchém principu. Za pravidelný měsíční nebo roční poplatek vám poskytovatel nabídne virtuální sídlo, které funguje jako to klasické. Zákon takové počínání umožňuje a vy si tak můžete nechat do obchodního rejstříku zapsat právě sídlo virtuální.

Podnikatelé přitom nemají povinnost se v místě sídla zapsaného v obchodním rejstříku zdržovat. I z toho důvodu může jeden poskytovatel virtuálních sídel nabídnout opravdu nespočet adres. Název vaší společnosti společně s potřebnými údaji přitom vždy na adrese virtuálního sídla najdete.

Virtuální sídlo v centru nebo na okraji?

Pokud se pro službu virtuálního sídla rozhodnete, čeká vás rozhodování o vhodném poskytovateli. Někteří podnikatelé mohou preferovat ty, kteří nabízejí adresu v samotném centru našeho hlavního města. To symbolizuje lukrativnější variantu především v případě, že chcete zapracovat na image vaší společnosti nebo pokud často obchodujete se zahraničními partnery.

Ve většině případů přitom platí, že za zajímavější adresu si připlatíte. Pokud si tak vystačíte s adresou pouze v okrajové části města, můžete se těšit na zpravidla nízké ceny. Každé město má přitom své oblíbené adresy. Na přehled takových adres v Brně se můžete podívat v TOMTO článku.

Součástí jsou i doprovodné služby

U poskytnutí sídla to nekončí. Poskytovatelé virtuálních sídel jdou totiž v nabízených službách ještě dál. Samozřejmost tak představuje přebírání pošty. Některé společnosti navíc nabízejí notifikace, které vás na příchozí poštu upozorní. A můžete si vybrat jejich zasílání buď prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy.

Aby toho nebylo málo, určité společnosti tuto službu vyšperkovali ještě více. Nabízí tak i možnost vám poštu oskenovat a zaslat na e-mail. Nejen, že tak budete o příchozí poště vědět, ale budete mít i přehled o tom, co vám kdo píše a co je tak potřeba vyřídit.

V případě, že budete potřebovat zajistit krátkodobý pronájem kanceláře nebo třeba zasedací místnosti s křesly a taburety, rovněž nebývá problém se na daného poskytovatele obrátit. Stačí si jen dané místo předem zamluvit a následně se již můžete v klidu věnovat obchodní schůzce nebo jednání. A pokud si říkáte, že vám u takové služby bude chybět asistentka, nemusíte zoufat. U některých virtuálních sídel totiž i na tuto možnost narazíte a budete tak mít o organizaci a pomocné administrativní práce postaráno. Rovněž zde přitom platí, že službu je třeba si předem zamluvit.

Máte o virtuální sídlo zájem? Vyřízení je snadné!

Pokud si nyní říkáte, že byste rádi služeb virtuálního sídla začali využívat, máme pro vás dobrou zprávu. Celý proces vyřízení je totiž velmi jednoduchý. Většina poskytovatelů má na svých webových stránkách poptávkový formulář, který stačí vyplnit. Následně se vám pověřený pracovník ozve a společně již doladíte vše potřebné.

Zejména je třeba uzavřít smlouvu o poskytnutí sídla. Jakmile tuto smlouvu stvrdíte svým podpisem, již nic nebrání tomu, aby vám poskytovatel předal souhlas s umístěním sídla. Tento dokument je pro vás přitom klíčový, jelikož následně poslouží k zapsání sídla do obchodního rejstříku.

Adéla Kopečková