Top

Umělá prsa jsou fenoménem, který již větší část společnosti akceptuje jako samozřejmost. Stále se ale najde dost posměváčků, kteří naznačují, že když si žena nechá zvětšit plasticky prsa, je to výraz slabosti, zoufalství, nebo dokonce slabomyslnosti. Jako by snad bylo něco obdivuhodného projít životem s plochým hrudníkem! Přitom všechny ostatní nedokonalosti zevnějšku se automaticky odstraňují nebo kamuflují a nikdo se nad tím nepozastavuje. Šediny se barví, zuby bělí a vyplňují, případně se za nemalé peníze pořizují nové. Tak kde je v souvislosti s prsy zakopán pes?

Signál pro opačné pohlaví

Asi to každý tuší, i když to nechce vyslovit. Podvědomě panuje představa, že umělé poprsí si pořizuje nějaká ušlápnutá chudinka, která marně hledá partnera a doufá, že na velká prsa konečně někoho uloví. Tento primitivní a na pudech založený mýtus má však jisté trhliny: 

  • Člověk se liší od zvířat tím, že se obejde bez seznamovacích a předrozmnožovacích rituálů. Lidská samice nehledá partnera tak, že někde vystavuje prsa. Bylo by to nedůstojné pro něj i pro ni.
  • Muži na tom nejsou tak špatně, že by se řídili jenom tím, co vidí. I pro ně jsou důležité při výběru partnerky jiná kritéria než tělesné dispozice, a vnadné poprsí je sice příjemnou, ale pouze přidanou hodnotou, ne tou hlavní. 

Počet partnerů a úspěšné vztahy závisejí zkrátka na zcela jiných proměnných než obvodu podprsenky. Pokud je dívka bez partnera, znamená to spíš, že je nesnesitelná nebo třeba nadprůměrně inteligentní, ale rozhodně ne to, že její poprsí nedosahuje standardních rozměrů. To s tím totiž nemá co dělat. Prsa a jejich velikost jsou intimní oblasti každé ženy, a pokud si je chce nechat zvětšit, dělá to sama pro sebe, pro větší uspokojení ze svého těla. 

Komu není shůry dáno, zvětší si prsa?

Dalším obecně tradovaným omylem je názor, že silikonová prsa si pořizuje nějaká hloupá blondýna, která se neuživí jinak než pózováním pro pochybné plátky a kuriózními fotografiemi na Instagramu. Jistěže existují lidé, kteří si plastickými operacemi kompenzují komplexy nebo zastírají fakt, že se nějak nemohou uplatnit v reálném životě, těch je však zanedbatelný zlomek. 

V drtivé většině si prsa nechávají zvětšovat ženy všech věků a profesí, zadané i single, maminky či bezdětné, a to proto, aby dobře vypadaly. To je totiž jedna ze základních potřeb každé ženy. Kdyby neexistovala, velké módní značky a celá řada obchodů s oblečením by mohly naráz skončit. 

Bez krásných prsou jako bez krásných zubů

Správně velká prsa a nesymetrická nebo příliš malá prsa jsou rozdílné jen co do estetiky. Zpravidla plní svou primární funkci (jako mléčná žláza při kojení) dobře. Ale proč je nemít hezčí, když stejně tak si volíme bílé plomby místo tmavých a měsíce a roky nosíme rovnátka, “jenom” aby náš úsměv byl krásnější? 

Kdybychom dělali jenom to, co skutečně potřebujeme k přežití, měli bychom život sice jednodušší, ale nepředstavitelně nudnější. Jednou z lidských vlastností je potřeba dobře se cítit. A spokojenost se zevnějškem tomu přispívá nemalou měrou. 

Normálním ženám dveře otevřeny

Typická žena, která se rozhodne pro zvětšení prsou v dnešní době neexistuje. Respektive, může to být skoro každá. S tím počítají operatéři a výrobci implantátů (a těch už je možné napočítat desítky). Lze si vybrat dokonale implantáty anatomické, odlehčené pro sportovkyně a vášnivé tanečnice, pro ženy velmi štíhlé, pro ty, které plánují děti nebo už mají “odrozeno”. A protože málokdo se topí v penězích, počítají kliniky s platbou na splátky. Po zákroku, který přinesl kýžený výsledek, že platí radostněji. 

Co si myslíte o ženách, které mají umělá prsa?

Adéla Kopečková